Παρασκευή 8 Απριλίου 2011

Γκολ και θέαμα!

Σε διαγωνισμό για το ποιος θα κάνει το μεγαλύτερο σκορ εξελίχτηκε η πρώτη φάση των «8» καλύτερων ομάδων του Europa league, όπου οι πρώτοι αγώνες έληξαν με μεγάλα σκορ. Πόρτο και Βιγιαρεάλ διέλυσαν αντίστοιχα Σπαρτάκ Μόσχας και Τβέντε με σκορ 5-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην νίκη της Πόρτο ήταν ο Φαλκάο όπου πέτυχε 3 γκολ (37', 85', 90+1') από τα πέντε της ομάδας του. Τα υπόλοιπα τέρματα των "δράκων" πέτυχαν οι Βαρέλα (65') και Μακόν (70'), ενώ για την Σπαρτάκ μείωσε ο Κομπάροφ στο 71’, ένα λεπτό μετά το 4-0.

Στην Ισπανία τώρα η Βιγιαρεάλ δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στην Τβέντε, άνοιξε το σκορ στο 22’ με τον Μαρτσένα και μέχρι το τέλος του ημίχρονου πέτυχε άλλα δυο τέρματα με τους Βαλέρο (43’) και Νιλμάρ (45+1’). Στο δεύτερο μέρος την παράσταση έκλεψε ο Ιταλός διεθνής Ρόσι με τα δυο προσωπικά του γκολ στο 55’ και στο 80’. Ενώ το σκορ έκλισε στο 90+1’ ο Γιάνκο όπου μείωσε για την Ολλανδική ομάδα.

Στα αλλά δυο παιχνίδια επίσης μεγάλο σκορ είχαμε στον έτερο αγώνα της Πορτογαλίας όπου η Μπενφίκα διέσυρε με σκορ 4-1 την Αϊντχόφεν. Οι Αετοί ήταν εντυπωσιακοί στη επίθεση με αποτέλεσμα να ανοίξουν το σκορ στο 37’ με σουτ του Αϊμάρ. Τον δείχτη του σκορ έφτασε στο 3-0 ο Σάλβιο με δυο προσωπικά του γκολ στο 45’ και στο 51’, προσωρινά μείωσε ο 18χρονός Λάμπιαντ στο 81’ για να κάνει ο Σαβιόλα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Τέλος το ματς ανάμεσα στην Ντιναμό Κιέβου και την Μπράγκα ήταν το πιο αμφίρροπο, με τις δυο ομάδες να μένουν στο 1-1, ένα σκορ που βολεύει τη Μπράγκα λόγω του εκτός έδρας γκολ. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6’ ο Γιαρμολένκο και την ισοφάριση πέτυχε με αυτογκόλ ο Βουκόγεβιτς στο 13'.

Οι επαναληπτικοί αγώνες θα διεξαχθούν την Πέμπτη 14 Απριλίου σε αντίθετες έδρες.