Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου 2010

«Aγκαλιά» με την πρόκριση ο Άρης

Αγχωτική νίκη επί της Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ με 85-76 πήρε ο Άρης και βρίσκεται μια... ανάσα από την επόμενη φάση του EuroCup αλλά και κοντά στην πρώτη θέση του ομίλου...

Πέραν του ροζ φύλλου, το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ κάλυψε και τη διαφορά της ήττας του στο ματς του πρώτου πρώτου γύρου (81-76). Χαραλαμπίδης (16π.) και Τάκερ οδήγησαν επιθετικά τους «κιτρινους» ενώ από τους Κροάτες ξεχώρισαν οι Πλέιστιντ και Ρούντεζ που σκόραραν από 22 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Aμυντικό πρόβλημα αντιμετώπισε ο Άρης στο πρώτο δεκάλεπτο. Δέχθηκε 20 πόντους και ακόμη και όταν προηγήθηκε με 14-6 στο 6’ δεν έπειθε πως μπορεί να κρατήσει και να διευρύνει την υπέρ του διαφορά. Το υπέρ του 22-20 με το οποίο έκλεισε την πρώτη περίοδο προβλημάτιζε τον Σαρόν Ντρούκερ που στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου χρησιμοποίησε μια νεανική πεντάδα αποτελούμενη από τους Σλούκα, Χρυσικόπουλο και Σκορδίλη πλαισιωμένους από τους Χαραλαμπίδη και Τάκερ. Οι τρεις πρώτοι έδωσαν ενέργεια στην άμυνα ενώ οι δύο πιο έμπειροι πόντους στην επίθεση. Έτσι το 24-26 του 14’ έγινε 40-30 υπέρ του Άρη με το τέλος του ημιχρόνου. Δέκα πόντους σε ισάριθμα λεπτά δέχθηκαν δηλαδή οι «κίτρινοι» γεγονός που αποτελεί επιτυχία τους.

Η καλή αμυντική παρουσία του Άρη κράτησε μόνο για ένα δεκάλεπτο, το δεύτερο, καθώς στο τρίτο οι Κροάτες με ηγέτη τον Πλέιστιντ σκόραραν 25. Παρά ταύτα η καλή τους επιθετική συγκομιδή τους επέτρεπε να βρίσκονται μπροστά στο σκορ. Μάλιστα στο 26’ ξέφυγαν με 59-46, πριν το 9-0 σερί της Τσεντεβίτα για το 60-55 του 28’. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ για την έναρξη της τελευταίας περιόδου με τους «κίτρινους» να προηγούνται με 64-55.

Το ματς διατήρησε τον χαρακτήρα του ντέρμπι μέχρι το τελευταίο του λεπτό. Στο 34’ οι Κροάτες πλησίασαν στον πόντο (70-69) ενώ στο 38’ το σκορ ήταν 75-74 υπέρ του Άρη. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι είδαν τα δύσκολα και «έσφιξαν» τα… λουριά στην άμυνα γεγονός που τους χάρισε τελικά τη νίκη. Μία βολή του Τάκερ, άλλες τέσσερις του Χαραλαμπίδη, μια εντυπωσιακή τάπα του Ταπούτου και ένα λέι απ του Τάκερ τους βοήθησαν να «τρέξουν» ένα σερί 8-0 και να τελειώσουν μια και καλή την υπόθεση-νίκη με 85-76.

Τα δεκάλεπτα:
22-20, 40-30, 64-55, 85-76
(Άρης) Ντρούκερ: Μπράουν 3 (1), Ντάνστον 3, Ταπούτος 19 (2), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 8 (2), Χαραλαμπίδης 16, Σκορδίλης 4, Μπορόβνιακ 10, Χρυσικόπουλος 4, Σλούκας 11 (3), Τάκερ 15