Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2010

Παραδόθηκε στη «βασίλισσα»

Ασύνδετος και χωρίς ρυθμό ο Ολυμπιακός υποτάχθηκε εύκολα στη Ρεάλ με 82-68 χωρίς να καταφέρει να παλέψει. Υπερασπίστηκε το +16 του πρώτου ματς και έτσι πλεονεκτεί σε πιθανή ισοβαθμία.

Με στόχο να μην δεχθούν… γκολ κατέβηκαν στο «Κάχα Μάχικα» οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τη Ρεάλ να πανηγυρίζει το πρώτο της καλάθι μετά από 2’30’’ και τον Ολυμπιακό ένα λεπτό αργότερα.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν στο παιχνίδι έχοντας κατά νου τα παθήματα του πρώτου αγώνα στο ΣΕΦ και έτσι προσπάθησαν από το πρώτο λεπτό να περιορίσουν τους δημιουργικούς άξονες των «ερυθρολεύκων», τους Τεόντοσιτς-Σπανούλη. Το σχέδιο του Έτορε Μεσίνα απέδωσε αρκετά στα πρώτα λεπτά με συνέπεια να αδυνατούν οι Πειραιώτες να περάσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι στα χέρια του Νεστέροβιτς.

Η Ρεάλ βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι με τους Τόμιτς και Ρέγες να συνεργάζονται πολύ καλά κοντά στα δυο καλάθια και να δίνουν από νωρίς ευρύ προβάδισμα (15-6, 7’). Ο Γκαρμπαχόσα έβαλε το κατιτίς του στο λογαριασμό και έτσι οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά διψήφιο προβάδισμα (24-12, 10’).

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 28-24 (16’) μόλις κατάφερε να βρει ρυθμό στην επίθεση με τους Μαυροκεφαλίδη και Μπουρούση να παίρνουν αρκετές προσπάθειες κοντά στο καλάθι και να τα φέρνουν εις πέρας.

Η πιεστική άμυνα της Ρεάλ όμως, απέφερε αποτελέσματα και έτσι ο Ολυμπιακός βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ και πάλι με -10 (37-27, 18’), αφού οι Μαδριλένοι με εξαίρεση τον Κλέι Τάκερ είχαν πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6,75 μ.

Η διαφορά ανέβηκε στο +12 (48-36, 22’) και πλέον η Ρεάλ είχε μπροστά της ορατό τον επόμενο στόχο, την κάλυψη της ήττας του πρώτου αγώνα με 16 πόντους. Ο Ολυμπιακός διατηρούνταν ζωντανός στο παιχνίδι αποκλειστικά και μόνο χάρη στους πόντους του Νεστέροβιτς που… μάτωνε σε κάθε φάση για να πετύχει τρία συνεχόμενα καλάθια μέχρι το 50-42 του 25’.

Η είσοδος του Παπαλουκά στο παιχνίδι για πρώτη φορά στο 25’ στη θέση του Τεόντοσιτς άλλαξε τα δεδομένα στον οργανωτικό τομέα και ως εκ τούτου στο παιχνίδι. Ο αρχηγός των Πειραιωτών έτρεξε σωστά την ομάδα του και με βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας των «ερυθρολεύκων», η Ρεάλ δεν σκόραρε εντός παιδιάς τα τελευταία τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου. Έτσι ο Ολυμπιακός μείωσε σε 58-52 στο 31’ αυξάνοντας τις ελπίδες του για ανατροπή του σκορ.

Η επιθετική δυστοκία όμως, των παικτών του Ίβκοβιτς επέτρεψε στους Μαδριλένους να επανακτήσουν γρήγορα τον έλεγχο του αγώνα και να μάλιστα να φθάσουν τη διαφορά στο +14 (68-54) στο 34’.

Ο Λούκας χρεώθηκε με φάουλ και έτσι ο «Ντούντα» επέλεξε να χρησιμοποιήσει στα τελευταία λεπτά ταυτόχρονα τρεις περιφερειακούς (Σπανούλη, Τεόντοσιτς, Παπαλουκά) χωρίς όμως να έχει τα προσδοκώμενα αποτελέσματα, αφού η Ρεάλ είχε βρει ρυθμό και με τους Ροντρίγκεζ και Γιούλ να βρίσκονται σε καλή μέρα.

Ο Ροντρίγκεζ με 2/2 βολές έκανε το 80-64 πιάνοντας για πρώτη φορά στον αγώνα το +16, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης με σουτ από τα πέντε μέτρα στα -22’’ ευστόχησε για το 80-66 και ο Γιούλ με 2/2 βολές έκανε το 82-66 και ο Γκαρμπαχόσα στην τελευταία φάση αστόχησε σε τρίποντο με τη διαφορά να μένει στο +14 (82-68) για τη Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 18-20, 58-50, 82-68
Ρεάλ (Μεσίνα): Τόμιτς 12 (5/8 διπ., 8 ριμπ.), Πριτζιόνι 3 (/2 τριπ.), Σουάρεθ 8 (1/3 τριπ.), Ρέγες 10 (4.7 διπ., 8 ριμπ.), Ροντρίγκεζ 19 (6/9 διπ., 1/3 τριπ., 6 ασίστ), Βελίτσκοβιτς, Γκαρμπαχόσα 5 (1/2 τριπ., 4 ριμπ.), Φίσερ 5, Γιούλ 16 (5/6 β., 1/7 διπ., 3/4 τριπ., 2 κλεψ., 3 ασίστ), Τάκερ 4 (2/5 διπ.).
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 3, Νεστέροβιτς 10 (4/6 διπ.), Σπανούλης 11 (9/10 β., 1/8 διπ.), Μπουρούσης 4, Κέσελ 5 (1/2 τριπ.), Μαυροκεφαλίδης 10 (5/8 διπ., 7 ριμπ., Νίλσεν, Παπανικολάου 4 ( 6 ριμπ.), Τεόντοσιτς 21 (6/6 β., 3/9 διπ., 3/7 τριπ.. 4 ασίστ), Χαλπερίν, Λούκας.

Πηγή : Gazzetta.gr