Τετάρτη 9 Μαρτίου 2011

Η κλασσική "Μπάρτσα"

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-1 εναντίον της Αρσεναλ και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τους "8" του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα, καθώς η "Μπάρτσα" έχασε απίστευτες ευκαιρίες, ιδιαίτερα μετά την αποβολή του Ρόμπιν Φαν Πέρσι στο 56', για να "διαλύσει" την αντίπαλό της.

Οι σκόρερ ήταν όλοι Καταλανοί αφού και το γκολ της Άσεναλ προήλθε από παίκτη της Μπαρτσελόνα, του Μπούσκετς. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον Μέσι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, για να ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Μπούσκετς η Άρσεναλ στο 52' και να… αγγίξει -για λίγο- την πρόκριση. Οι «μπλαουγκράνα», ωστόσο, με τα γκολ των Τσάβι (69') και το δεύτερο του Μέσι με πέναλτι (72'), προκρίθηκαν στους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.