Τετάρτη 9 Φεβρουαρίου 2011

Καμία έκπληξη!

Για μία ακόμη φορά Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός θα συναντηθούν σε έναν ακόμη τελικό Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 89-61 και με συνολική διαφορά +47 (είχε επικρατήσει στο 1ο ματς με 79-60) προκρίθηκε στον τελικό της 6ης Μαρτίου, όπου θα αντιμετωπίσει τους «πράσινους», οι οποίοι ηττήθηκαν από τον πολύ καλό Άρη με σκορ 74-70 αλλά προκρίθηκαν λόγω της διαφοράς των 29 πόντων από τον πρώτο αγώνα του ΟΑΚΑ.

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 89-61

Χάρη στις επιθετικές εμπνεύσεις του Μάρσαλ, ο οποίος πέτυχε του12 από τους 17 πόντους του ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο,η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό για τουλάχιστον 9 λεπτά. Ωστόσο από το 15 -15 που ισοφάρισε ο Σπανούλης με 2 εύστοχες βολές και χάρη στην τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Γκετσέφσκι για την αντίδραση του σε φάουλ που έκανε στον Ερτσεγκ , αλλά και στην υπεροχή των ερυθρόλευκων στα επιθετικά ριμπάουντ βοήθησε τον Ολυμπιακό να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 10-2 και να τελειώνουν την πρώτη περίοδο με 25-17 σκορ.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν «καταιγιστική», καθώς με διαδοχικά κλεψίματα, αιφνιδιασμούς , εξαιρετική άμυνα, αλλά και τον πολύ καλό επιθετικά Έρτσεγκ που τελείωσε το δεύτερο δεκάλεπτο με 15 πόντους με 4/4 στις βολές, 4/4 στα δίποντα και 1/1 τρίποντα, «καθάρισε» τον αγώνα πηγαίνοντας την διαφορά στους 17 πόντους (48-31).

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία , καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσουν τους γηπεδούχους. Πιο συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο ο «Ντούντα» αποφάσισε να περάσει το παιχνίδι κάτω από το καλάθι, με τον Γιάννη Μπουρούση να κράτα τη διαφορά ασφάλειας για την ομάδα του, ενώ ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα ο Νίλσεν πήγε την διαφορά στους 30 πόντους (69-39).

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα ο Ολυμπιακός βγήκε στο παρκέ πιο ελευθερωμένος, χάρη την διαφορά που είχε αποκτήσει και με την άψογη συνεργασία των Σπανούλη και Μπουρούση κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στο τελικό 89-61.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 48-31, 71-45, 89-61

Συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7 (1), Παπανικολάου, Ερτσεγκ 17 (1), Σπανούλης 14 (2), Τεόντοσιτς 4, Μπουρούσης 16 (1), Κέσελ 4 (1), Κατσιβελης, Μαυροκεφαλίδης 10, Χαλπερίν 9, Γλυνιαδάκης 4, Νίλσεν 4.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 16 (1), Καλαμπάκας 4, Αράπης 4, ΜακΓκραθ, Αποστολίδης 6, Δέδας, Ντόζιερ 4, Γκρέι 4, Παπαδόπουλος 12, Γιαννακίδης 2, Καλλές 6, Γκετσέφσκι 3 (1).

Άρης-ΠΑΟ 74-70

Όλα του τα όπλα παρέταξε στο παρκέ ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, δείχνοντας έτσι ότι δεν υποτιμά τον Άρη. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ πιεστικός στην άμυνα, δίχως όμως να τα καταφέρνει το ίδιο καλά και στα αμυντικά ριμπάουντ, κάτι το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Σάρον Ντρούκερ , με αποτέλεσμα ένα σερί 8-0 του Παναθηναϊκού, να διαμορφώσει το 13-21 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης έδειξε ότι δεν έχει παρατήσει τον αγώνα και με ένα σερί 7-0 κατάφερε να μειώσει την διαφορά στον ένα πόντο (25-26). Επίσης οι «κίτρινοι» κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα επιθετικά ριμπάουντ , κάτι που δεν έκαναν στην πρώτη περίοδο και δεν άφησαν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο ματ. Τέλος χάρις σε ένα τρίποντο του Ταπούτο στο τέλος του ημιχρόνου έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 4 πόντους (30-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι λάθος επιλογές του «τριφυλλιού» άφησαν τον Άρη να «μαζέψει» την διαφορά και με ένα τρίποντο του Χαραλαμπίδη ισοφάρισε σε 37-37, ενώ λίγο αργότερα με ένα τρίποντο του Ταπούτου πέρασαν μπροστά στο σκορ με 44-43. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι Φώτσης και Τσαρτσαρής με επτά δικούς τους πόντους κατάφεραν να δώσουν ξανα το προβάδισμα στο Παναθηναϊκό με 46-50.

Στην τελευταία περίοδο οι «κίτρινοι» κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση , εκμεταλλευόμενη και την αστοχία των παικτών του Ομπράντοβιτς και με οδηγό την υποδειγματική τους άμυνα κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά 10 πόντων (64-54). Στο τέλος του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει στον πόντο, άλλα στα τελευταία δευτερόλεπτα οι βολές του Σλούκα έδωσαν την νίκη στον Άρη με 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 30-34, 46-50,74-70

Συνθέσεις:

Άρης (Ντρούκερ): Μποχωρίδης, Τόμας 8 (8 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (2), Ταπούτος 21 (11 ριμπάουντ), Τάκερ, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 13 (3), Χαραλαμπίδης 5, Σκορδίλης 2, Μπορόβνιακ 12, Χρυσικόπουλος 2

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Καραμαλέγκος, Τέπιτς 6, Μπόγρης, Περπέρογλου 4 (1), Μπατίστ 12 (7 ριμπάουντ), Φώτσης 7 (1), Σάτο, Νίκολας 9 (1), Τσαρτσαρής 12 (2), Διαμαντίδης 16 (7 ασίστ), Βουγιούκας 2, Καλάθης 2

Γήπεδο: Αλεξάνδρειο

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μητσόπουλος, Παφίλης

Κομισάριος: Τσούλης

Επιμέλεια: Γιώργος Βαρβιτσιώτης

e-mail:giorgos-metallica@hotmail