Δευτέρα 30 Αυγούστου 2010

Πάρτα Ρίκο!

Το Πουέρτο Ρίκο έκανε τη ζωή της Εθνικής Ομάδος δύσκολη, αλλά στο τέλος πήρε αυτό που άξιζε (83-80). Σούπερ ο Σπανούλης (28π.), «ανεβασμένος» ο Διαμαντίδης (12π., 5ρ., 7ασ.) και ακολουθεί η Τουρκία.

Δύο στα δύο για την Εθνική, που δεν είχε καλή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά στα κρίσιμα λεπτά απέδειξε ότι παραμένει μια από τις κορυφαίες ομάδες στο παγκόσμιο μπάσκετ και με τον Βασίλη Σπανούλη να σημειώνει 28 πόντους, ετοιμάζεται πλέον για τον… τελικό με την Τουρκία στις 31 Αυγούστου.

Η Ελλάδα ξεκίνησε τον αγώνα με Σπανούλη, Ζήση, Διαμαντίδη, Τσαρτσαρή και τον Ίαν Βουγιούκα να παίρνει τη θέση του Γιάννη Μπουρούση σε σχέση με την πρεμιέρα του τουρνουά με την Κίνα, ενώ για το Πουέρτο Ρίκο, ο Μανόλο Σιντρόν επέλεξε τους Μπαρέα, Βασάλο, Λι, Σάντσεζ και τον Ράμος. Το Πουέρτο Ρίκο μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και γρήγορα πήρε προβάδισμα με 11-6 με τους παίκτες του να ευστοχούν σε τρία τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες. Με τον Σπανούλη να βρίσκει ρυθμό και να φτάνει τους 7 πόντους, η Εθνική περνά μπροστά με 14-13, πέντε λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα, με τον Ράμος όμως να αποτελεί άλυτο πρόβλημα για τον Γιόνας Καζλάουσκας με 6 πόντους, καθώς ούτε ο Βουγιούκας, ούτε ο Μπουρούσης που μπήκε στη θέση του καταφέρνουν να τον περιορίσουν. 1:30 λεπτό πριν το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, το Πουέρτο Ρίκο προηγείται με 20-18, με τον θηριώδη Τζον Πίτερ Ράμος να έχει φτάσει τους 8 πόντους, δικαιώνοντας όσους έλεγαν ότι η απουσία του Σχορτσανίτη θα ήταν καταλυτική αναφορικά με την αντιμετώπισή του. Αυτός που «απαντά» στον Ράμος είναι ο Τσαρτσαρής που με 10 πόντους και δύο τρίποντα φωνάζει παρών, αλλά οι Πορτορικάνοι με νέο τρίποντο, του Πίβι, φτάνουν τα πέντε εύστοχα σουτ έξω από το 6,25 με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 23-31 υπέρ της ομάδας από την Αμερική.

Σε αυτήν την πρώτη περίοδο, η Εθνική πληρώνει την κακή περιφερειακή της άμυνα και την αδυναμία «αναχαίτισης» του Ράμος που με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ κάνει όλη τη ζημιά στην ελληνική ρακέτα.

Μετά από δύο λετά στην 2η περίοδο, η Ελλάδα είναι μπροστά με 25-23, αλλά είναι φανερό ότι οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας δεν έχουν βρει ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα, επιτρέποντας πάρα πολλούς (εύκολους) πόντους στους Πορτορικάνους. Στα μισά της 2ης περιόδου, οι δύο ομάδες είναι ισόπαλες στο 28-28 με τον Τσαρτσαρή να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση με 13 πόντους και τον Μπαρέα να μπαίνει στο πνεύμα του αγώνα με 7 πόντους και ένα τρίποντο. Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, το Πουέρτο Ρίκο παίρνει εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 34-30 εκμεταλλευόμενο την αστοχία της ελληνικής ομάδας από τη γραμμή των τριών πόντων και μπορεί η άμυνα της Εθνικής να έχει κάπως βελτιωθεί, αλλά στην επίθεση κυριαρχεί η νευρικότητα και βεβιασμένες επιλογές. Ο Μπαρέα συνεχίζει να «τρυπά» σε κάθε ευκαιρία την άμυνα της Ελλάδας και φτάνει στους 15 πόντους (με 3/4 βολές από την τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε ο Διαμαντίδης για διαμαρτυρία 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου) μέσα σε αποθέωση τόσο από τους Πορτορικάνους όσο και από τους Τούρκους φιλάθλους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 41-35 υπέρ του Πουέρτο Ρίκο.

Μετά από 20 λεπτά στον αγώνα, η Εθνική δεν έχει καταφέρει σε κανένα σημείο να επιβάλει το ρυθμό της επιτρέποντας εύκολα καλάθια στην άμυνά της, ενώ για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα «πληρώνουμε» την αστοχία από τα 6,25 όπου οι Έλληνες παίκτες σουτάρουν με 4/18 τρίποντα (5/10 οι Πορτορικάνοι) και 5/13 βολές. Μοναδικό θετικό στοιχείο το μόλις ένα λάθος μετά από 20 λεπτά (έχουν 6 οι Πορτορικάνοι) και προφανώς ο Κώστας Τσαρτσαρής που με 14 πόντους (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 2/5 βόλές) και 4 ριμπάουντ είναι το πρώτο βιολί της Εθνικής.

Μετά από δύο λεπτά στο 2ο ημίχρονο και αφού πρώρα βρεθήκαμε με εννιά πόντους πίσω (47-38), η Ελλάδα ανέκαμψε σκόραρε 7 αναπάντητους πόντους (από ένα τρίποντο ο Σπανούλης και ο Διαμαντίδης) και μείωσε σε 47-45. Στα μισά της 3η περιόδου, το σκορ είναι 51-50 για το Πουέρτο Ρίκο, με τον Μπαρέα να φτάνει τους 17 πόντους με τον Καζλάουσκας να έχει αλλάξει ήδη τέσσερις πέντες πάνω του. Οι τρεις Έλληνες guard συνδυάζονται άψογα, καθώς ο Σπανούλης κλέβει την μπάλα και ο Ζήσης δίνει την ασίστ στον αιφνιδιασμό στον Διαμαντίδη που «γράφει» το 52-51 με τον ελληνικό πάγκο να πανηγυρίζει για πρώτη φορά στο σημερινό αγώνα, πέντε λεπτά πριν τη λήξη της 3ης περιόδου. Ο Διαμαντίδης παίρνει μπροστά, φτάνει τους 10 πόντους και η Ελλάδα ισοφαρίζει σ 56-56 ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Με τον Γιάννη Μπουρούση να βρίσκει το στόχο από τα 6,25 με τη λήξη της 3ης περιόδου, η Εθνική περνά μπροστά με 59-56 και πρέπει να βγάλει την ίδια ενέργεια στην άμυνα, προκειμένου να ζευγαρώσει τις νίκες της στο Μουντομπάσκετ.

Η Εθνική έχοντας ευστοχήσει σε πέντε συνεχόμενα τρίποντα από τα μισά του 3ου δεκαλέπτου και μετά, περνά μπροστά με 62-58, αλλά το Πουέρτο Ρίκο απαντά με 5-0 μέσα σε ένα λεπτό για να πάρει εκ νέου προβάδισμα 7:30 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Σπανούλης φτάνει τους 17 πόντους και η Εθνική παίρνει κεφάλι με 67-65, ενώ απομένουν 5:55 για το τέλος του αγώνα, αλλά το Πουέρτο Ρίκο δεν τα βάζει κάτω και με επιθετικό ριμπάουντ το Σάντσεζ μετά από χαμένη βολή, ξαναπαίρνει το προβάδισμα με 68-67 και όλα δείχνουν ότι το φινάλε θα είναι δραματικό. Για τα τελευταία 4 λεπτά, ο Γιόνας Καζλάουσκας περνά στο παρκέ τους «βασικούς» κι έτσι, Σπανούλης, Ζήσης, Διαμαντίδης, Τσαρτσαρής και Μπουρούσης αναλαμβάνουν να ανατρέψουν το 73-70 και να οδηγήσουν την Εθνική Ελλάδας στη νίκη. Ο Σπανούλης με 2/2 βολές μειώνει σε 75-74, ενώ ο Ράμος χρεώνεται με 5ο επιθετικό φάουλ στο σκριν πάνω στον Διαμαντίδη και ο Σπανούλης κερδίζει νέο φάουλ για να «γράψει» το Ελλάδα – Πουέρτο Ρίκο 76-75. 100 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η Ελλάδα είναι μπροστά με 77-75 και ο προπονητής του Πουέρτο Ρίκο χρεώνεται με τεχνική ποινή για διαμαρτυρίες. Ο Σπανούλης παραμένει ψύχραιμος (6/6 βολές στο τελευταίο δίλεπτο) φτάνει τους 28 πόντους με την Εθνική να προηγείται με 79-75, 33 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Ζήσης βάζει ½ βολές για το 82-75 και παρά το τρίποντο του Σάντσεζ (82-78), όλα έχουν τελειώσει με την Ελληνική ομάδα να παίρνει τη δεύτερη νίκη της διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-35, 56-59, 80-83
Πουέρτο Ρίκο (Σιτρόν): Βασάλο 11 (2/6τρίπ., 9ρ.), Λι 9 (2), Ράμος 16 (8/8δίπ., 0/2β., 8ρ.), Μπαρέα 20 (5/9δίπ., 1/3τρίπ., 7/12β., 5ρ., 4ασ.), Σάντσεζ 13 (3), Σαντιάγκο, Μπάλκμαν, Ντίαζ, Χουέρτας 6 (2), Ριβέρα, Πίβι 5 (1)
Ελλάδα (Καζλάουσκας): Τσαρτσαρής 14 (2), Βουγιούκας 2, Διαμαντίδης 12 (1/4τρίπ., 5ρ., 7ασ.), Σπανούλης 28 (4/6δίπ., 4/6τρίπ., 8/9β.), Ζήσης 7 (1), Πρίντεζης 3 (1), Καλάθης, Μπουρούσης 12 (1/6τρίπ., 9ρ.), Περπέρογλου 5 (1)

Πηγή : Gazzetta.gr